Sakin Uyanıklık

Sakin Uyanıklık

Meditasyon bir zihin dinlendirme tekniğidir. “Sakin Uyanıklık” olarak isimlendirdiğimiz zihnin dördüncü ( uyku, rüya, uyanıklık, sakin uyanıklık… ) halidir. Zihin uykuyu deneyimlediği gibi sade kolay ve doğal bir teknikle Sakin Uyanıklığı deneyimlerse “derin dinlenme” elde eder. Uyku ve rüya safhasında dinlenen zihin çeşitli streslerden arındığı gibi, meditasyonun sağladığı derin dinlenme durumu da zihni daha derin streslerden arındırır.

Yapılan araştırmalar, meditasyon sonrası tükürük salgılarındaki (İg E) düzeyinin arttığını göstermektedir. IgE bağışıklık sistemimizin bir göstergesidir.Sık hastalanan özellikle sık solunum yolları enfeksiyonu görülen kişilerde tükrük salgısında IgE düzeyinde azalmanın olduğu gösterilmiştir.IgE düzeyinin azalmasında, artan stresin önemli bir sebep olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Düzenli meditasyon yapan kişilerde ise enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığı azalır.

“Sakin Uyanıklık” (S.U) tekniği meditasyon teknikleri arasında Veda’larda anlatılan orijinal tekniğe en yakın olan sade, kolay ve bilimsel araştırmalarla yararları kanıtlanmış bir zihin dinlendirme tekniğidir.

Zihinsel fonksiyonlarımızın aracı olan merkezi sinir sistemi, yorgunluk ve stresten en fazla etkilenir. Üstelik bu olumsuz etki diğer organlarımıza göre çok daha fazla kalıcıdır. Yani stres birikimi olur. Bu da zihinsel fonksiyonların giderek bozulmasına yol açar. Merkezi sinir sistemimizin ve onun fiziksek fonksiyonlarının beden sağlığımız üzerindeki önemi artık hepimizce bilinmektedir. Pek çok hastalıkta zihinsel etkenler temel nedendir. Geri kalan diğer hastalıklarda da en azından önemli bir kolaylaştırıcı faktördür. Zihinsel stres birikimi hastalıklara yol açmasa bile zihin-beden potansiyelinin gelişmesini ve gerçekleşmesini engeller.

Tekniğin özü; Her insan zihninin normalde düzenli olarak deneyimlediği uyku, rüya ve uyanık hallerine ilave olarak dördüncü bilinç durumu ‘Sakin Uyanıklık’ halinin deneyimlenmesi esasına dayanır.

Sabah ve akşam 15-20 dakika sakin uyanıklık halini düzenli olarak deneyimlendiği takdirde merkezi sinir sistemimiz giderek birikmiş olan streslerden arınır.

Stresten arınan merkezi sinir sisteminin (zihin) solunum, dolaşım, sindirim, iç salgı bezleri ve tüm bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici ve kontrol edici etkileri çok daha mükemmel ve başarılı olur.

“Düzenli” Meditasyon uygulayanlarda fizik ve ruh sağlığında görülen tüm olumlu değişiklikler derin dinlenme sayesinde zihnin streslerden arınması sonucuna bağlıdır.